Savaş SAYLAN -

Senaryo Yazarlığı

 1966 yılında   Eskişehir’de doğdu. 1985-88 yıllarında İstanbul Su Ürünleri Yüksek okulu 1988-1994 yılları arasında Anadolu Üniversitesi İdari bilimler Fakültesi İşletme bölümünde okudu. Öğrencilik yıllarında Eskişehir Genç Efem radyosunda program yapımcılığı,Es efem radyosunda Reklam müdürlüğü yaptı.

1994-97 yıları arasında Anadolu Üniversitesi Tiyatro oyunculuğu mezunları ile birlikte Eskişehir Tiyatora Kumpanyası adlı Kültür Sanat merkezini kurdu. Üç yıl boyunca bu merkezin işletme müdürlüğünü yürüttü.

1997 yılında İstanbul’a taşındı ve Son Ajans reklamcılık ve halkla ilişkiler şirketine ortak oldu. Şirket içinde müşteri temsilcisi olarak görev aldı.

1998 yılından itibaren televizyon sektöründe dizi yazım ekipleri içerisinde görev aldı.

Mavi Düşler , DeliYürek, Beş Maymun Çetesi, Berivan, Hızma, Sahra, Görünmez Adam, Sırça Köşk, Kanlı Düğün, Fırtına, Emret Komutanım, Şöhretler Okulu , Yeşeren Düşler , Gazi , İyilik Kervanı ; Kız kaçıran , Hanımeli Sokağı ,Yalancı Bahar, Düşman Kardeşler ve Ustura Kemal  dizilerinin senaryo ekibi içinde yer aldı.

2003 yılında Ebru Gündeş Show programı içinde yayınlanan skeçleri yazdı.

2007 yılında yazarlığını ve yönetmenliğini Onur Ünlü’nün  yaptığı, baş rollerini Haluk Bilginer ve Özgü Namal’ın paylaştığı “POLİS” adlı sinema film’i ve  aynı yönetmenin   2008 yılı yapımı “GÜNEŞİN OĞLU FİKRİ BEY”  ve 2009 yılı  yapımı “BEŞ ŞEHİR “  adlı filminin  Kast direktörlüğünü üstlendi.

2009 yılında yönetmenliğini Kamil Aydın’nın yaptığı ve başrollerini Ragıp Savaş ve Mine Tugayın paylaştığı ‘HERKES Mİ ALDATIR‘adlı sinema filminin yapım sorumluluğunu yaptı.

2008 yılında, Kültür Bakanlığından “KÖR TALİH” isimli hikayesi ile uzun metraj kurmaca film senaryosu yazım desteği almaya hak hazandı.

2014 yılında Kültür Bakanlığı  ‘Genç-Des ‘  etkinliği kapsamında ‘Sevgi Evlerinde Sinema Atölyesi ‘ projesiyle destek aldı.2007 yılından beri Sen-der ve Sinebir  meslek birliğinin üyesidir.

2019-2020 dönemi itibariyle VİP Özelsin Sanat Merkezi’nde sinema atölyesinde eğitim vermeye devam etmektedir.