Kocaeli Modern Dans

Kocaeli Modern Dans Dans, bedenin hareketini ritmik bir şekilde, genellikle müziğe ve belirli bir mekânda, bir fikir ya da duyguyu ifade etmek, enerjiyi bırakmak veya hareketin kendisinden zevk almak amacıyla yapılan ritmik hareketlerdir.

Dans hem sanatçılar hem de gözlemciler tarafından belirli bir kültürün estetik ve sembolizm değerleriyle, bilinçli yapılan bir sanat türüdür. Dansın kendisi serbest biçimli olabilir. Kökeni gelenekleri, tarihsel dönem ile uyumlu ya da uyumlu olmayan önceden tanımlanmış bir koreografiye sahiptir.

Dans, her yaştan insan için büyük fiziksel egzersizi temsil eder. Tabir yerindeyse 7’den 70’e her yaşta insan dans edebilir, kendisini zinde ve mutlu hissedebilir.

En eski kültürlerimizin hikayeleri bir nesilden diğerine aktarmak için sözlü ve performans yöntemlerini kullanarak geliştiği zaman, dans dili ve modern tarihin gelmesinden önce bile dans hep vardı. Birçok tarihçi, sosyal, kutlama ve ritüel dansların, erken insan uygarlıklarının gelişmesinin temel faktörlerinden biri olduğuna inanmaktadır.

İlk bulgular, 9000 yıllık Hindistan ya da 5300 yıllık Mısır’daki antik dansların kökenini belirlemiştir, ancak dansın modern bir kültüre daha yaygın şekilde dağıldığının kayıtları Antik Yunanistan, Çin ve Hindistan’da olabilir. Tüm bu eski danslar gelişti ve nihayetinde sırasıyla çeşitli Roma ve Avrupa orta çağ danslarına, geleneksel Çin danslarına, Hintçe ve diğer geleneksel danslara dönüştü.

Avrupa’daki modern dansın tarihi, birçok yeni dansın icat edildiği Rönesans ile başladı. Bundan sonra, Barok dönemleri, Fransız Devrimi sonrası, Elizabeth dönemi, 1. Dünya Savaşı, Prohibition, Ragtime ve 2. Dünya Savaşı öncesi birçok yeni dans stilleri gelişti.

Günümüzün en popüler danslarından biri olan Waltz, 19. yüzyılın ortalarında ünlü besteci Johann Strauss’un çabalarıyla popülerlik kazanmıştır. Kökeni ise 16. yüzyıla kadar gerilerdedir.

Profesyonel dans bugün en zorlu fiziksel yeteneklerden ve sporlardan biri olarak kabul edilir. Yapılan araştırmalara göre, tüm profesyonel dansların %80’i kariyerleri boyunca en az bir büyük yaralanma geçirmiş ve tüm dans öğretmenlerinin %93’ü şaşırtıcı bir şekilde kariyer basamaklarında kaza geçirmiştir. Kolay gibi gözüken, göze ve duygulara hitap eden bu dans sanatı mutlaka dikkatlice uygulanmalıdır. Her işin ince sırları olduğu gibi bu sanat dalının da incelikleri vardır. Bu konuda mutlaka profesyonel bir hocadan yardım almak gerekmektedir.