Kocaeli Latin Dansları

Kocaeli Latin Dansları  Latin Dansının Tarihi

Latin dansının uzun ve karmaşık bir geçmişi vardır. Bazı Latin dansları neredeyse tamamen bir kültürel alandan geliyor olsa da Latin danslarının büyük çoğunluğunun üç farklı etkisi vardır: yerel etki, üst sınıf Avrupa etkisi ve Afrika etkisi.

Latin Amerika Dansının Kökenleri

Kadınlar ve erkekler Rumba veya Salsa’yı dans etmeden çok önce, Güney ve Orta Amerika’nın yerli halkları, bu alanda kendilerini geliştiriyorlardı. Dansçılar olma yolunda seyirciler, yarışmalarda ve balo salonlarında zevk alırlardı. Bu en eski ritüelist danslar hem hareket hem de müzikte birçok farklı Avrupa ve Afrika stilinden etkilenmekteydi.

Meksikalı Şapka Dansı gibi halk dansları daha kırsal alanlarda gelişirken, Latin dansları 1850’den sonra tam teşekküllü türler olarak gelişmiştir. Bu türler Avrupa vals ve Polka’dan sonra modellenmiştir. Müzik ise her dansın motoruydu. Çeşitli Latin Amerika bölgelerinin bağımsız müzik tarzları vardır. Her müzik türünden ya da stillerin kombinasyonundan bir dans türü doğmuştur. Örneğin, 1940’larda ortaya çıkan Mambo, aynı dönemden kalma Amerikan salıncak müziği ile Küba müziği arasında bir birleşmeden doğdu.

Müziğe, hareket tarihine ve ruhun ritmine göre Latin dansları zaman içinde gelişti ve bireysel adımlar yavaş yavaş her dansın repertuarına girdi. Çoğu Latin dansı, adımları tamamlayacak önemli bir doğaçlama bileşenine sahiptir ve her bir türe dayanan bölgesel etkiler, zaman içinde önemli ölçüde eskiye dayanmaktadır.

Popüler Latin Dans Stilleri

1-Bachata: Bachata, Dominik Cumhuriyeti’nden Bachata gitar müziğinin adını taşıyan bir danstır. Dansçılar, dört vuruşlu bir düzende yan yana hareket ederler: Yanlara üç adım ve ardından duraklama, Bachata’nın özünü oluşturan, dansçılar belirgin kalça hareketlerini içerir. Genel olarak, dans, vücudu stille hareket ettirmekle ilgili basit ileri geri adımlardan çok daha fazladır.

2-Cha Cha Cha: Cha Cha olarak da bilinen Cha Cha Cha, Mambo’ya benzeyen Küba’da icra edilen bir danstır. Ancak ileri veya geri adım atmanın ve ayaklar arasında ağırlığın kaydırılmasının temel hareketinden sonra, Cha Cha Cha, üç adımdan oluşan hızlı bir set ekler. Bu, dansçıya adını verir çünkü birçok dansçı bu adımları ‘cha cha cha’ olarak sayar.

3-Mambo: Mambo da Küba kökenli bir danstır. Danstaki en önemli hareket, ağırlığı bir ayağından diğerine kaydırırken ileri ve geri hareket eden üç vuruşlu bir adımdır. Dans eden bir çiftin bir üyesi geriye doğru hareket ederken diğeri ileriye doğru hareket eder.

Mamboya stilini veren şey, ağırlık kaymasının oluşturduğu kalça sallama hareketidir.

4-Merengue: Merengue bir Dominik dansıdır; Dominik Cumhuriyeti’nin resmi dansıdır. Latin dansına girmeyi kolaylaştırmak isteyenler için harika bir seçimdir.

Danstaki temel hareket, bir çift Merengue’i birlikte dans ettiğinde öne, arkaya ve yana doğru gider. Ayağın iç kenarına doğru ilerleyin, ağırlığı transfer etmek için ayağı döndürün, ardından diğer ayağı ilk ayağı karşılamak için sürükleyin.

5-Paso Doble: Paso Doble, İspanyolcada çift adım anlamına gelir ve İspanya’da yerleşik Paso Doble’ın bir versiyonudur. Fransızlar, dans hamlelerini İspanyolların kucakladığı bir çift dansına dönüştürdü. Fransızca icat edilen corrida koreografisi karmaşık ve zorludur. Dans, kışkırtıcı boğanın yanı sıra, matador ve baştan çıkarıcı pelerin arasında fetih dansıdır. Adam boğa güreşi içinde matador Kadın hem pelerin hem de düşman/av olarak işlev görür… Kostümler, abartılıdır.

6-Rumba: Rumba, Küba kökenli bir dans çeşididir. Rumba iki hızlı adımdan ve ardından iki atımı gerçekleştiren üçüncü bir yavaş adımdan oluşur. Dansçılar hareketlerini yönlendirmek için kutu benzeri bir desen kullanırlar.

7-Salsa: Salsa’da Karayip kökenli Afrikalı etkisi vardır. Çiftler bu dansı tipik olarak birlikte yaparlar ve iki hızlı adımın dört vuruşlu bir kombinasyonuna ve duraklat veya dokunuşla yavaş bir basamağa odaklanırlar.

8-Samba: Samba Brezilya kökenli ve aynı isimde müzik ile dans edilmesidir. Brezilya’da birçok farklı Samba dansı türü gelişti, bazıları çiftler için, diğerleri de bireyler için.

9-Tango: Tango, 20. yüzyılın zirvesinde Buenos Aires’te liman genelevlerinde doğan baştan çıkarma dansıdır. Tango, göçmen dalgaları, askeri darbeler, on yılların görece refahı ve toplumsal ayaklanma dönemleri boyunca Tango, keder, tutku, milliyetçi gurur, karamsarlık ve kutlamaları dile getirdi. Ancak her zaman stilize edilmiş duygusal hareketlere, staccato adımlarına dayanmaktadır.

10-Konga, Macarena: Grup dansları veya çizgi dansları partilerde, geçit törenleri boyunca ve insanların sadece rahatça iyi vakit geçirmek için bir araya geldikleri gayrı resmi toplantılarda popülerdir. Bu Latin çizgi dansları eğlenceli, kolay, %100 sosyaldir ve aşırı derecede sol ayaklı veya alışılmış ayak durdurucular için bile kolay yapılabilir.