Kocaeli Dünya Dansları

Bale Dans Dans İnsana Neler Kazandırır?

Dans, kalbin yumuşak atışları, yaprak hışırtıları, bir kayanın üzerine tırmanırken nehrin sıçraması ve düşmesi gibi ritmin olduğu her yerde dans vardır. Mutluluk, neşe, hasat, kutlama ya da hayatın farklı aşamalarında, her şey için dans vardır.

Şarkı söylemek ve dans etmek, dünyadaki birçok kültürün ayrılmaz bir parçasıdır ve yüzyıllardır böyle olmuştur. Dünya çapında, yıllar boyunca çeşitli dans formları gelişti ve bazıları bölgesel sınırlarını aştı ve dünya çapında hayranlarını kazandı. İnsan dünyaya hangi pencereden bakarsa neşeyi, mutluluğu elde edebilir. Güçlü bir inanç ve azim bizde pozitif olmayı sağlar.

• Dansla çocuklarınız sanat, spor ruh sağlığı ve beden sağlını kazansın. Vip Sanat olarak Kocaeli, İzmit ve civar semtlere hizmet vermekteyiz.

Dünyanın En Ünlü Dans Stillerinden Bazıları Şunlardır:

Bhangra, Hindistan: Bhangra, Hindistan’ın Pencap bölgesinde ortaya çıkan ve eğlenceli ve göstergeyle ilişkili bir dans şeklidir. Bhangra, Hindistan’da evlilik törenleri, kültürel programlar vb. birçok sosyal etkinliklerde gerçekleştirilir. Ayrıca ülkede üretilen Bollywood filmlerinde de kullanılır. Dans formunun kolay ve neşeli tarzı, Punjabi diasporası tarafından tanıtıldığı, dünyanın diğer yerlerinde birçok takipçi kazandı.

Samba, Brezilya: Samba, Brezilya’nın ünlü Karnavalı ile eş anlamlıdır. Afrika’da kökleri olan ve Latin Amerika’ya Avrupalı ustalarıyla Latin Amerika’ya gelen Afrika köleleriyle gelen, Brezilya’lı bir dans tarzı ve müzik türü. Samba, ritim ve gösterişli kostümlerle ilişkilidir ve Brezilya kültürünün ayrılmaz bir parçası olarak kabul edilir.

Salsa, Küba: Latin Amerika kültüründen (özellikle Küba ve Porto Riko) büyük oranda etkilenen salsa, New York’ta bir sosyal dans formu olarak ortaya çıktı.

Kabuki, Japonya: Kabuki, Japon nüfusu arasında son derece popüler olan bir Japon dansı, drama tarzıdır. Kabuki, 1630’da Kyoto’nun kuru nehir yataklarında yapıldığında başladı. Kabuki sanatçılarının ayrıntılı makyaj stilleri dikkat çekicidir.

Tango, Arjantin:

Tango, stil ve ifade ile ilişkili bir ortak danstır. 1880’lerde, dans formu Uruguay ve Arjantin arasındaki doğal sınır olan River Plate boyunca ortaya çıktı. Bugün birçok farklı tango tarzı var ve her yıl bu dansın popülaritesini gösteren uluslararası tango dansı yarışmaları düzenlenmektedir.

Oryantal Dans-Orta Doğu: Etkileyici bir dans şekli olan oryantal dans, gövdenin karmaşık hareketlerine vurgu yapar. Orta Doğu’da bir halk dansı biçimi olarak ortaya çıkan oryantal dans, dünya çapında hayranlarını ve takipçiler kazandı. Tarz yüzyıllar içinde gelişti ve dansçıların kendisine has kostümleri de vardır.

Break Dance-Amerika Birleşik Devletleri: B-boying veya kırma olarak da bilinen Break dans, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve dünyanın birçok yerinde gençler arasında oldukça popüler olan bir sokak dansı tarzıdır. Dans formu esas olarak Afrika kökenli Amerikalı ve Porto Rikolu gençlerden oluşuyor. Dans formu medyanın ilgisini çekmesi sebebiyle meşhur oldu ve kısa süre sonra Amerika ve Avrupa’nın diğer bölgelerine yayıldı. Mola dansına dahil olan dört çeşit hareket don, toprock, güç hareketleri ve aşağı kayaçtır.

Flamenko-İspanya: Flamenko, İspanya’da ortaya çıkan dünyaca ünlü bir dans şeklidir. Jaleo (dans), togue (gitar çalma), cante (şarkı söyleme), pitolar (parmak takma) ve palma (el sıkma) eşlik eder. Flamenko, İspanya’daki Romanyalılar ile yakından bağlantılıdır ve tarzı belirgin bir şekilde Endülüs’tür. Sanat formu şu anda dünya çapında birçok ülkede öğretiliyor ancak ABD ve Japonya’da ise en popüler olanlarıdır.

Bale-Rusya: Hiçbir dans formu, zarifliği Rus balesi kadar değildir. Müzikle yapılan sanatsal bir dans şeklidir. Rus balesinin basamakları yüksek düzeyde hassasiyet ve formalite gerektirir. Rönesans yıllarında İtalya’da ortaya çıkan klasik bale dansı figürleri, Büyük Peter’in egemenliği sırasında Rusya’ya tanıtıldı ve o zamandan beri Rus toplumunun ayrılmaz bir parçası oldu.

Bollywood Dansı-Hindistan: Bollywood dansı, Hint Bollywood filmlerinde yoğun olarak kullanılan bir dans şeklidir. Bu dans formunun uygulanmasında çok sayıda stil kullanılmıştır. Kathak, Hint halkı, oryantal dans, caz, Batı popüler ve daha fazlası gibi Hint klasik dans stilleri. Geniş stil yelpazesi ve dans kolaylığından dolayı Bollywood müziği dünyanın birçok yerinde icra edilmektedir.