Kocaeli Bale

Kocaeli Bale Bale Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Bale, İtalya’da 1500 yıllarında ortaya çıkmıştır. ‘Bale’ ve ‘top’ gibi terimler, İtalyanca olarak ‘dans etmek’ anlamına gelen ‘ballare’ kelimesinden türemiştir.

İlk önce, dansçılar maskeli, brokarlı kostüm katmanları üzerine pantolonlar, büyük başlıklar ve süslemeler giyerlerdi. Bu tür kıyafetler, izleyenler için güzeldi fakat taşınması çok zordu. Dans adımları küçük atlamalardan, kıvrımlardan, gezinti yerlerinden ve yumuşak dönüşlerden meydana geliyordu. Önceleri, dans ayakkabısı küçük topukluydu ve bugün tanıyabileceğimiz herhangi bir çağdaş bale ayakkabısı yerine örgün elbise ayakkabılarını andırıyordu.

İtalyanların bale anlayışından, Fransızlar ve Rusya’daki baleler kendi üslup karakterlerini geliştirdiler. 1850’de Rusya, dans dünyasının önde gelen bir merkezi haline geldi. Bale gelişmeye devam ettikçe, bazı yeni görünümler ve tiyatro illüzyonları geliştirildi ve oldukça moda oldu. Ayak parmağı üzerinde dans etmek, 19. yüzyılın başlarında popüler hale geldi. Kadınlar genellikle baldırda biten beyaz, çan benzeri eteklerde sahne alıyorlardı. Pointe dansları sadece kadınlara mahsustur ve kadın dansçılar ve karakterler için bu özel hareket, romantik balerinlere ilham verdi.

20. yüzyılın başlarında, Rus tiyatro yapımcısı Serge Diaghilev, bale Russes adlı bir grup oluşturmak için o ülkenin en yetenekli dansçılarını, koreograflarını, bestecilerini, şarkıcılarını ve tasarımcılarını bir araya getirdi. Bale Russes, Avrupa ve Amerika’yı gezdi ve çok çeşitli baleler sundu.

21. yüzyılda, önemli bale koreografları şimdi çeşitli ‘balistik olmayan’ kaynaklardan gelen teknikleri içermektedir.

Bale ile Çocuklarınız Hem Sanatla Uğraşsın Hem de Sağlıklı Olsun

Günümüz çocukları maalesef özellikle şehir hayatında spordan, etkinlikten çoğu zaman yoksun kalmaktadır. Bale ve dans gibi sanat etkinlikleriyle çocuklarınız hem bedenen hem de ruhen gelişsin. Biz Vip Sanat olarak Kocaeli, İzmit ve civarında bale konusunda uzman eğitmenlerimizle hizmet vermekteyiz. Çocuklarınızı bize emanet edin onları hayata hazırlayalım.